در این مقاله به بررسی 12 تفاوت دوربین کانن 90D با 80D و 7D Mark II خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

دوربین جدید کانن EOS 90D، طراحی زیبا و شکیل دوربین کانن 80D و سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه کانن 7D Mark II را با هم ترکیب؛ و سپس یک سنسور 32.5 مگاپیکسلی و تصویربرداری 4K تمام سنسور را به آن‌ها اضافه کرده که هر دو از ویژگی‌های جدید آن هستند. چی از این بهتر! دوربین کانن 90D به یکی از بهترین دوربین‌های DSLR تبدیل خواهد شد که می‌توان خرید.

اما مسئله به این سادگی‌ها هم نیست. کانن دو مدل قدیمی خود را در بازار نگه خواهد داشت، البته با قیمتی پایین‌تر از پیش، پس اگر آن‌ها در حال حاضر نیازهای شما را برطرف می‌کنند، فعلا نیازی به دوربین کانن 90D نخواهید داشت. به هر حال ما باید علت‌های برتری Canon 90D را با احترام به دو مدل پیشین بررسی کنیم:

1- سنسور

تفاوت سنسورهای دوربین کانن 90D با کانن 80D و کانن 7D Mark II

در اینجا هیچ بحثی نیست. سنسور 32.5 مگاپیکسلی دوربین کانن 90D به راحتی سنسور 24 مگاپیکسلی 80D و در مرحله پایین‌تر 20 مگاپیکسلی 7D Mark II را پشت سر می‌گذارد. سنسور دوربین کانن 7D Mark II برای سرعت بالا در عکاسی پیاپی طراحی شده بود و به همین خاطر رزولوشن در اولویت دوم این دوربین قرار داشت. اما هنگامی که دوربین جدید کانن 90D همان سرعت عکاسی پیاپی را با رزولوشن 12 میلیون پیکسل بیشتر ارائه می‌دهد، چه جایی برای صحبت از 7D Mark II؟!

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کانن 77D با 80D : جدال بهترین کراپ فریم‌ها

2- پردازشگر

نسل جدید پردازشگر به خودی خودی مسئله مهمی نیست، مگر اینکه اجرا و عملکردی پیشرفته‌تر را ارائه دهد و مسلما سنسور دوربین کانن 90D با همسان کردن سرعت 10 فریم بر ثانیه و رزولوشنی بیشتر از دو برابر رزولوشن 7D Mark II و در دسترس قرار دادن رنج بالاتری از ISO، این عملکرد پیشرفته‌تر را عینیت بخشیده است. قابلیت تصویربرداری 4K نیز چیزی است که نه کانن 80D و نه کانن 7D Mark II قادر به ارائه آن نیستند.

تفاوت طراحی دوربین کانن 90D با کانن 80D و کانن 7D Mark II

3- دامنه حساسیت ISO

تفاوت دامنه حساسیت

بصورت عمومی انتظار داریم بین دو سنسور با اندازه یکسان، آن سنسوری کیفیت بالاتری داشته باشد که دامنه حساسیت ایزوی پایین‌تری دارد، به همین دلیل ساده که فوتوسایت‌ها کوچک‌ترند. کانن در دوربین 90D با بهره‌گیری از آخرین نسخه تکنولوژی خود و پردازنده Digic 8 ، سنسوری با رزولوشن بالاتر از مدل‌های پیشین خود که دامنه ایزوی بالاتری نیز از پیشینیان خود دارد، به بازار ارائه کرده است. البته دامنه بالای ISO ، تا زمانی که در لابراتوار آزمایش نکرده باشیم تضمین کننده کیفیت بالاتر در آن تنظیمات نیست؛ اما مشخصات این را بیان می‌کنند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
از میان دوربین‌های سونی آلفا a6000، a6100، a6300، a6400، a6500، a6600 چطور انتخاب کنیم!

4- ویدئو

مقایسه کیفیت فیلمبرداری

در ادامه بررسی تفاوت دوربین کانن 90D با 80D و 7D Mark II، در زمینه کیفیت تصویربرداری می‌توان گفت که کانن 90D به راحتی دو مدل قدیمی‌تر از خود را پشت سر می‌گذارد. این دوربین می‌تواند با رزولوشن 4K تصویربرداری کند، در حالیکه دو مدل دیگر تنها محدود به کیفیت Full HD هستند. به علاوه، کانن EOS 90D قابلیت ضبط ویدئوی 4K به صورت بدون برش و در تمام سطح سنسور را داراست و این قابلیت حتی دوربین‌های 4K پیشین کانن را نیز جا می‌گذارد.

5- سرعت عکاسی پیاپی

مقایسه سرعت عکاسی پیاپی دوربین کانن 90D با کانن 80D و کانن 7D Mark II

در اینجا رقابت نزدیک‌تری وجود دارد؛ البته برتری با کانن 90D است که با سرعت 10 فریم بر ثانیه قادر به عکاسی می‌باشد. اما دوربین کانن EOS 7D Mark II ظرفیت بافر بالاتری نسبت به 90D و 80D دارد که می‌تواند تعداد بدون محدودیت عکس با فرمت JPEG و 31 عکس با فرمت RAW ثبت کند. اگر منصف باشیم کانن 90D به خاطر ترکیب رزولوشن بالا با سرعت 10 فریم بر ثانیه باز هم برنده ماجراست، اما هیچ‌کدام از این دوربین‌ها ظرفیت بافر 7D Mark II را ندارند؛ که برای عکاسان ورزشی بسیار با اهمیت است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اولین دوربین من : چه چیزهایی را باید بدانم ؟

6- اتوفوکوس

مقایسه اتوفوکوس

هر سه دوربین از سیستم اتوفوکوس DUAL PIXEL CMOS استفاده می‌کنند، اما کانن 90D آخرین نسخه آن را در اختیار دارد که پیچیده‌تر است. البته این ویژگی فقط در ضبط ویدئو در حالت live view عمل می‌کند. در عکاسی در حالت عادی از طریق منظره‌یاب، هر سه این دوربین‌ها از همان سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز استفاده می‌کنند و در اینجا کانن 7D Mark II با 65 نقطه فوکوس متقاطع برنده رقابت است. دوربین جدید 90D و نسخه قدیمی‌تر آن یعنی کانن 80D، سیستم ضعیف‌تری در این زمینه دارند.

7- درگاه کارت حافظه

تفاوت درگاه کارت حافظه

روی کاغذ شاید اینطور به نظر برسد که این بار هم کانن 7D Mark II با داشتن دو درگاه کارت حافظه برتری دارد. به هر صورت یکی از درگاه‌ها مربوط به CF است که در حال منسوخ شدن می‌باشد و درگاه دیگر هم مربوط به UHS I است نه UHS II. پس در حقیقت علی‌رغم داشتن یک درگاه کارت حافظه، دوربین کانن 90D، برتریِ پشتیبانی از کارت حافظه سریع‌تر را دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نورپردازی بی سیم برای عکاسی خیابانی از زبان تام بول !

8- منظره‌یاب

تفاوت منظره یاب دوربین کانن 90D با کانن 80D و کانن 7D Mark II

جالب است که در اینجا برتری کاملا با 7D Mark II است. دوربین کانن 7D مارک 2 با منظره‌یابی با بزرگنمایی 1.0x در برابر منظره‌یاب 0.95x کانن 80D و 90D برتری دارد.

9- نمایشگر LCD

مقایسه نمایشگرها

یک خبر نه چندان خوب برای 7D Mark II.

عادت کرده‌ایم DSLR ها یا دوربین‌های بدون آینه جدید را با صفحه نمایش TILT و یا چرخان ببینیم؛ در حالیکه دوربین کانن 7D Mark II از یک صفحه نمایش ثابت در برابر نمایشگرهای چرخان دو مدل دیگر برخوردار است. طرفداران عکاسی ورزشی و اکشن ممکن است زیاد به این مسئله توجهی نشان ندهند، اما نداشتن صفحه نمایش چرخان یک محدودیت جدی برای دوربین‌ها در دنیای امروز است.

10- نورسنجی

تفاوت سیستم نورسنجی

نورسنجی موفق به چند عامل از جمله تصمیم عکاس، ثبات و پیش بینی پذیری سیستم نورسنجی دوربین وابسته است. در ابتدا سنسور 90D به راحتی 80D را پشت سر می‌گذارد، اما باید گفت که 7D Mark II از سیستم متفاوت dual-layer که بر اساس متغیرهای دیگری نورسنجی می‌کند، از هر دو دوربین‌های دیگر بالاتر می‌ایستد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نگاهی نزدیک به آیفون 11 اپل با دوربین‌های سه گانه !

11- باتری

تفاوت باتری

مدیریت نیرو یکی از جنبه‌های دیده نشده در انقلاب دوربین‌های دیجیتال است. هر سه دوربین از باتری لیتیوم یونی مدل LP-E6N استفاده می‌کنند، اما با تعداد عکس قابل ثبت متفاوت. دوربین 7D Mark II با این باتری 670 فریم و 80D مقداری بیشتر و در حدود 960 فریم را پشتیبانی می‌کنند؛ و در مقابل جالب است بدانید که دوربین جدید کانن 90D مدعی است که توانایی ثبت 1300 فریم عکس را با یکبار شارژ باتری دارد.

12- ابعاد

تفاوت ابعاد دوربین کانن 90D با کانن 80D و کانن 7D Mark II

دوربین کانن 7D Mark II از هر دو مدل دیگر سنگین‌تر و بزرگ‌تر است و این ویژگی به علت طراحی آن برای پشتیبانی سرعت بالاست. دو دوربین دیگر سبک‌تر هستند و سبک‌ترین آن‌ها کانن 90D است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی از جریان زندگی از زبان استفان ویلکز !

جمع‌بندی

دوربین جدید کانن EOS 90D، طراحی زیبا و شکیل دوربین کانن 80D و سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه کانن 7D Mark II را با هم ترکیب؛ و سپس یک سنسور 32.5 مگاپیکسلی و تصویربرداری 4K تمام سنسور را به آن‌ها اضافه کرده که هر دو از ویژگی‌های جدید آن هستند. البته نه اینکه در همه چیز بهتر باشد. سرعت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه عالی است، اما ظرفیت بافر آن برای عکاسی ورزشی مناسب نخواهد بود، همچنین دوربین EOS 90D بزرگی و ثقل 7D mark ii یا 65 نقطه فوکوس متقاطع آن را ندارد. از طرف دیگر مقداری گران نیز هست. اما به عنوان یک مدل بر آمده از ترکیب دو DSLR بسیار خوب، یک موفقیت در بازار دوربین‌های عکاسی محسوب می‌شود.

امیدوارم مقاله ” 12 تفاوت دوربین کانن 90D با 80D و 7D Mark II “ برای شما مفید بوده باشد. اگر پرسشی داشتید، در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: