۱۹ نکته برای عکاسی پرتره بی نظیر

80
۱۹ نکته برای عکاسی پرتره بی نظیر

۱۹ نکته برای عکاسی پرتره بی نظیر

انزو دال ورمه ( Enzo Dal Verme ) عکاس پرتره است که بیش از ۱۵ سال در صنعت عکاسی کار کرده است. این عکاس در حال حاضر در میلان ساکن است. کار او در نمایشگاه های Vanity Fair, l’Uomo Vogue, Marie Claire, Glamour, The Times, Grazia, Madame Figaro, Elle و بسیاری از مجلات منتشر شده است. او اخیرا کتاب “قصه گویی برای عکاسان خبری” ( Storytelling for Photojournalists ) را منتشر کرده است.
در ادامه ی مطلب ۱۹ نکته و توصیه برای عکاسی پرتره عالی را از زبان این عکاس می خوانیم.

اغلب افراد از من می پرسند که چطور می توانم در چند دقیقه یک عکس بی نظیر از افراد مشهور ( سلبریتی ها ) بگیرم و یا بهترین روش برای عکاسی پرتره خوب چیست. در اینجا من لیستی از نکات و توصیه های کلیدی ام را که برای عکاسی پرتره بهتر استفاده می کنم؛ آورده ام.

هر ساله، من چندین کارگاه آموزشی ( ورکشاپ ) عکاسی پرتره را برگزار می کنم. دانشجویان عکاسی، عکاسان آماتور و عکاسان حرفه ای، با اشتیاق و علاقه ی شدید به ما ملحق می شوند و در این ورکشاپ ها شرکت می کنند. ناگزیر، دیر یا زود، کسی پیدا می شود که از من درباره این نکات عکاسی پرتره سوال کند.

در ابتدا، من ایده ی ارائه ی نکات عکاسی مختصر و کوتاه را اصلا دوست نداشتم، زیرا سخت است که بخواهیم این نکات عکاسی را به صورت کلی و عام توضیح دهیم. به عنوان مثال: اگر شما برای مشتریان و ارباب رجوع هایتان  عکاسی می کنید، شما باید به نیازهای مشتریان احترام بگذارید و مطابق خواسته ی آنها عکاسی کنید؛ اما اگر شما یک پروژه عکاسی شخصی را انجام می دهید، قضیه کاملا فرق دارد. اما بعد از این که  به این مساله عمیق فکر کردم، دلیل آن را فهمیدم … چرا که نه؟

۱۹ نکته برای عکاسی پرتره ی بهتر

۱- از خودتان بپرسید: چرا من می خواهم عکس بگیرم؟ هدف من ازعکاسی کردن چیست؟ تمام مدت این سوالات را از خود بپرسید زیرا شما ممکن است بیش از یک جواب برای این سوال ها پیدا کنید.
۲- در مرحله ی قبل از تولید عکس فوق العاده دقیق باشید، اما خود را آماده کنید که هر چیزی را که از قبل تهیه کرده اید را تغییر دهید. ( گاهی ممکن است این اتفاق بیفتد )
۳- تکنیک ها و مهارت ها را یاد بگیرید، بنابراین شما در نهایت می توانید آنها را فراموش کنید و ذهن خود را آزاد کنید تا روی بقیه ی چیزها تمرکز کنید.
۴- تکنیک ها را می توان آموخت، اما یادگیری تکنیک ها به تنهایی بی فایده است. سبک شخصی شما و زبان عکاسی شما نیز باید توسعه یابد و پیشرفت کند. ولی این کار زمان می برد، پس صبور باشید.
۵- کنجکاو باشید و از داخل لنزتان همه چیز را ببینند و چک کنید که هر چیزی که از داخل لنز می بینید با چشم غیرمسلح و بدون لنز چگونه دیده می شود؛ در عین حال به موقعیت قرار گیری خود نیز دقت کنید. آیا احساس راحتی میکنید؟ چه نوع راحتی؟ آیا سوژه ی موردنظر احساسی را در شما برمی انگیزد؟ تعامل با سوژه عکاسی ممکن است احساس یا چیز خاصی را که می خواهید با آن مواجه شوید و کشف کنید، در شما پرورش دهد.
۶- سوژه عکاسی را با قلب تان ببینید، و همدلی و درک متقابل خود را با سوژه گسترش دهید.
۷- از خود بپرسید: آیا چیزی وجود دارد که بتوانم انجام دهم یا حرفی هست که به سوژه عکاسی خود بزنم که به این طریق بتوانم کیفیت رابطه ی بین خودم و سوژه را بهبود ببخشم؟ روش و رفتار خود را بررسی کنید، زیرا ممکن است شما بخواهید رفتارتان را تغییر دهید!
۸- به آرامی، دوستانه و محکم اوضاع را رهبری و هدایت کنید، اما یادتان باشد همیشه رهبری کنید.
۹- سعی کنید رفتار متعصبانه و غرورآمیز و توقعات نابجا نداشته باشید.
۱۰- تمام مدت ذهن خود را آزاد و کنجکاو نگه دارید. تصور کنید که شما یک کودک هستید بدون هیچ خاطره و هیچ پیشینه ای که برای اولین بار دنیا را می بینید.
۱۱- به احساسات شجاعانه ی خود اعتماد کنید. سعی کنید عکس هایی که واقعا دوست دارید را بگیرید یعنی عکس هایی بگیرید که احساس می کنید بسیارمایل به گرفتن آنها هستید، نه عکس هایی که دیگران می خواهند ببینند. این کار ممکن است چندین سال آزمون و خطا بخواهد … پس چی؟
۱۲- همیشه آماده باشید و حضور داشته باشید. بدون شک ترکیب، نورپردازی و … قطعا اهمیت دارند، اما مهمتر از همه ی اینها، کیفیت حضور شما، وقتی که با سوژه ی موردنظر و عکاسی ارتباط برقرار می کنید؛ مهم است.
۱۳- از انعطاف پذیربودن لذت ببرید و یاد بگیرید که چگونه مشکلات را به فرصت ها تبدیل کنید. اگر روح تان شما را به جلو حرکت می دهد؛ نترسید که ریسک کنید و به قلمرو ناشناخته ها قدم بگذارید. خارج شدن از منطقه راحتی می تواند دلهره آور باشد، اما این کار می تواند باعث پیشرفت شما شود.
۱۴- هنگامی که بحث ترکیب بندی درعکس پیش می آید، به دنبال هارمونی و هماهنگی در اثر کلی عکس خود باشید و جزئیات را نادیده نگیرید. از مشاهده سوژه ی خود از زوایای مختلف لذت ببرید.
۱۵- سعی نکنید یک عکس “بسازید” ؛ اجازه دهید که یک عکس ناگهانی اتفاق بیفتد. شرایطی را ایجاد کنید که برای شما مناسب تر است: پس از آن، عکس گرفته شده زاده ی یک رویارویی بین سوژه و عکاس از طریق لنز است.
۱۶- چیزی که بیشتر از همه شما را هیجان زده می کند، دنبال کنید. آیا شما به موسیقی علاقه دارید؟ عکس های موسیقی. آیا فعالیت های سیاسی را دوست دارید؟ آن را دنبال کن. به طبیعت علاقه دارید؟ عکس های پرتره ی خود را در فضای باز بگیرید و طبیعت را با دوربین خود کشف کنید.
۱۷- در هر مرحله ( از جمله مرحله ی دقیق و وسواسی پس از تولید ) باید بسیار سازمان یافته و منظم باشید. اما اگر شما اینگونه نیستید مطمئن شوید که خودتان را می بخشید.
۱۸- از هر فردی که به شما کمک می کند، قدردانی کنید.
۱۹- در آخر همه ی راهنمایی ها و توصیه های من را فراموش کنید و به روش خودتان عمل کنید.

ما را با مطالبی جذاب و خواندنی در مجله دیدنگار  دنبال کنید.

 

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها