عکاسی، علم، هنر؟

63
عکاسی، علم، هنر؟

عکاسی، علم، هنر؟

فشردن یک دکمه و ثبت ناگهانی یک تصویر می تواند به راحتی صورت گیرد ، این ثبت ساده و دل چسب Imaging یا ثبت تصویر رخ داده  به تنهایی نمی تواند جوابگوی تعریف عکاسی باشد.
پس عکاسی را چگونه بشناسیم؟

Photography  یا عکاسی از واژه یونایی Photos  به معنی نور  و Graphos به معنی نگاشتن یا ثبت کردن می باشد .

انسان ذاتا موجودی کمال پسند و همیشه در پی زیبایی های اطراف خود بوده و سعی داشته تا این زیبایی ها را به نوعی برای دیگران  ثبت و ارایه کند و برای این منظور در ابتدای تلاش خود دست به دامان نقاشی شد و با استفاده از ابزارهای مختلف اقدام به ثبت این ذوق باطنی خود نمود. این ابزار ( نقاشی ) نیازمند مهارت و تمرین زیاد بود تا بتوان با آن بازتابی از زیبایی دلخواه را بدست آورد .
با اختراع عکاسی در سال ۱۸۲۶ توسط آقای ژوزف نئپس فرانسوی، بشر توانست با استفاده از دوربین عکاسی اقدام به ثبت زیبایی ها با سرعت و دقت بالا نماید، ولی استفاده از این ابزار نیازمند شناخت قوانین فیزیک و شیمی بود، در این مرحله عکاسان پیشگام اقدام به تدوین مجموعه تجربیات خود در زمینه کتاب ها و جزوات آموزش عکاسی نمودند که بیشتر به مباحث علمی و فنی عکاسی می پرداخت. از این رو می توان عکاسی را در قالب علم پیگیری نمود.
اما ذات زیبایی و نگاه خلاق از هنر بر می آید. هنر در یک تعریف جامع بدین شکل بیان می شود: ” به تجلی در آوردن احساسات آدمی به هر شکل ممکن. ”  این تجلی می تواند در قالب نقاشی، فیلم سازی، موسیقی و… باشد. عکاسی هم دور از این تجلی گاه نیست  و مسلما فرد عکاس با شناخت هر چند جزیی از منظر یک هنرمند اقدام به ثبت محیط اطراف می نماید. پس می توان نتیجه گرفت عکاسی علم و هنر ثبت لحظات است که توسط فردی آگاه انجام می شود.
این آگاهی از علم و هنر در قالب خلاقیت به تجلی رسیده و امروزه شاهد ثبت هزاران تصویر هستیم که از دیدگاه های مختلف بررسی می شوند، بعضی از تصاویر صرفا ثبت ساده از محیط می باشند و شاید در برگیرنده نگاه عمیق هنری نباشند ولی بی ارزش هم نیستند چون آن لحظه دیگر تکرار نمی شود. و بعضی از آثار به قدر از نظر تکنیکی و هنری دارای ارزش مفهومی هستند که می توان ساعت ها در موردشان بحث و نقد کرد.بالا بردن سطح آگاهی و شناخت پیرامون موضوعات جامعه و همچنین دستیابی به اطلاعات جدید عکاسی و مطالعه نقد های هنری کمک می کند تا خلاقیت تولید تصویر افزایش یابد .
استفاده از لقب ” عکاس” شایستگی می خواهد که فرد ملقب به آن علاوه بر داشتن آگاهی علمی نسبت به دوربین و دانش عکاسی درک و شناخت کافی نسبت به هنر و زیباشناسی داشته باشد.
امید است مجموعه مطالب ارایه شده در مجوعه آموزشی” دیدنگار ” کمک شایانی به افزایش خلاقیت علاقمندان به عکاسی نماید.

نویسنده : سهیل قنبرزاده، عکاس و مدرس عکاسی

 

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها