دوربین Nikon D610

دوربین نیکون Nikon D610 آمده تا مشکلی که در فروش Nikon D600 پیش آمده بود را حل کند. در حالی که در اوایل عرضه‌ی Nikon D600، کاربران روی این دوربین به عنوان یک دوربین فول فریم رزولوشن بالا با قیمت مناسب حساب می‌کردند، بعضی از کاربران اشکالی را بعد از ۳۰۰۰ شات در این دوربین گزارش کردند. این اشکال به صورت گرد و غبار غیر معمول و لکه‌ی روغنی در قسمت بالا-سمت چپ عکس ظهور می‌کرد. بلافاصله شرکت نیکون خدماتی را برای رفع این ایراد به کاربران این دوربین‌ها عرضه کرد، اما این شرکت احساس می‌کرد که این کار برای جلب اعتماد بازار کافی نیست.

دوربین Nikon D610

بدین ترتیب شرکت نیکون با عرضه‌ی دوربین Nikon D610 و اعلام تغییر سیستم مکانیکی شاتر نسبت به مدل قبلی و اضافه کردن ویژگی‌های جدید از جمله سرعت عکاسی پیاپی ۶ (حالت عادی) و  ۳ (حالت بی صدا) فریم بر ثانیه و وایت بالانس خودکار دقیق‌تر، سعی کرده تا دوباره اعتماد بازار را به دست بیاورد (عکاسی پیاپی در مدل قبلی، ۵٫۵ فریم بر ثانیه بود.).

دوربین Nikon D610

ویژگی‌ها

سنسور D610، سنسور فول فریم CMOS با اندازه‌ی ۲۴*۳۵٫۹ میلی‌متر و رزولوشن موثر ۲۴٫۳ مگاپیکسل در حالت فول فریم است. این دوربین قابلیت پشتیبانی از لنزهای کراپ سنسور نیکون(Nikon DX)  را نیز دارد که در این حالت، رزولوشنی که ارائه می‌دهد، ۱۰٫۵ مگاپیکسل (۱٫۵=ضریب فاکتور کراپ) است.

دوربین Nikon D610

پردازشگر تصویر دوربین Nikon D610 از نوع، EXPEED 3 است که سرعت عکاسی پیاپی ۶ فریم بر ثانیه را ممکن کرده است و امکان ثبت عکس با ایزوی ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ در حالت عادی و ایزو بین ۵۰ تا ۲۵۶۰۰ در حالت گسترش یافته را به کاربر می‌دهد. در پشت دوربین، صفحه نمایش ۳٫۲ اینچی با وضوح ۹۲۱ هزار نقطه‌ای قرار دارد که دارای تکنولوژی تنظیم خودکار روشنایی با توجه به محیط اطراف است.

دوربین Nikon D610

سیستم فوکوس خودکار دوربین Nikon D610، تعداد ۳۹ نقطه‌ی فوکوس خودکار و ۹ نقطه‌ی فوکوس صلیبی دارد که در شرایط کم نور بسیار خوب عمل می‌کند. همچنین این سیستم، دارای قابلیت تعقیب فوکوس سه بعدی است. همچنین خروجی فایل RAW این دوربین، از داینامیک رنج خوبی برخوردار است. این دوربین می‌تواند با فلاش‌های وایرلس به کمک فلاش داخلی و سیستم TTL سینک شود.

 دوربین Nikon D610

تنها ایرادی که می‌توان به دوربین Nikon D610 گرفت، نبود قابلیت ارتباط از طریق وای فای است که برای داشتن ارتباط بین موبایل و تبلت خود با این دوربین، می‌توانید از آداپتور WU-1b نیکون بهره ببرید.

با دوربین نیکون D610 می‌توانید با رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ با سرعت ۲۴، ۲۵ و ۳۰ فریم بر ثانیه فیلمبرداری کنید. اگر از رزولوشن پایین‌تر ۷۲۰*۱۲۸۰ استفاده کنید، سرعت فیلمبرداری به ۶۰، ۵۰، ۳۰ و ۲۵ فریم بر ثانیه می‌رسد. فرمت فایل ویدئو این دوربین MPEG4 AVC یا H.2.64 است.

قابلیت ثبت ویدئوهای تایم لپس در دوربین Nikon D610 وجود دارد و بدنه‌ی منیزیمی این دوربین نیز در برابر رطوبت و گرد و غبار مقاوم است.

مزایا

√خوش دست بودن

√عملکرد فوق العاده سنسور

√فوکوس خودکار خارق العاده

معایب

×نداشتن وای فای داخلی

×نزدیک بودن بیش از گرو‌ههای نقاط فوکوس خودکار

 

در جدول زیر مقایسه مشخصات بین این دوربین و هم رده‌هایش را می‌توانید مشاهده کنید:

دوربین Nikon D610دوربین Nikon D610

  Nikon D610 Canon 6D Nikon D800  
پیکسل های موثر (بر حسب مگاپیکسل) ۲۴٫۳ ۲۰٫۲ ۳۶٫۳  
محدوده ایزو ۱۰۰-۶۴۰۰ عادی ۱۰۰-۲۵۶۰۰ عادی ۱۰۰-۶۴۰۰ عادی  
۵۰-۲۵۶۰۰ گسترش یافته ۵۰-۱۰۲۸۰۰ گسترش یافته ۵۰-۲۵۶۰۰ گسترش یافته  
تعداد نقاط فوکوس خودکار ۳۹ ۱۱ ۵۱  
صفحه نمایش بر حسب اینچ ۳٫۲ ۳ ۳٫۲  
(اندازه و وضوح نقطه‌ای) ۹۲۱۰۰۰ نقطه ۱,۰۴۰,۰۰۰ نقطه ۹۲۱۰۰۰ نقطه  
منظره یاب پوشش ۱۰۰%  کادر پوشش ۹۷%  کادر پوشش ۱۰۰%  کادر  
۰٫۷x بزگنمایی ۰٫۷۱x بزگنمایی ۰٫۷x بزگنمایی  
فلاش داخلی بله خیر بله  
سرعت عکاسی پیاپی
(بر حسب فریم بر ثانیه)
۶ ۴٫۵ ۴  
کارت حافظه SD SD SD  و CF  
۲ اسلات ۲ اسلات  
وزن کلی بر حسب گرم
(وزن باتری کم شده)
۸۵۰ ۷۷۰ ۱۰۰۰  
 
سایز
(بر حسب میلی متر)
۸۲*۱۱۳*۱۴۱ ۷۱*۱۱۱*۱۴۵ ۸۲*۱۲۳*۱۴۶  
وای فای و جی پی اس اختیاری داخلی اختیاری