دسته بندی دوربین های عکاسی: براساس سایز دوربین ها و نوع لنز آنها

167
دسته بندی دوربین های عکاسی: براساس سایز دوربین ها و نوع لنز آنها

دسته بندی دوربین های عکاسی

لازمه شناخت کارآیی یک دوربین شناخت طبقه بندی آن ها می باشد، همه دوربین ها برای همه فعالیت های عکاسی مناسب نیستند و با آگاهی از این مبحث می توان محدودیت ها و قابلیت های یک دوربین را بهتر درک نمود.
دوربین های عکاسی بر اساس چند شاخص دسته بندی می شوند که در اینجا به دو الگوی اصلی اشاره می کنیم:

  1. دسته بندی دوربین ها براساس فرمت دوربین یا سایز دوربین
  2. دسته بندی دوربین ها بر اساس نحوه دریافت نور

دسته بندی دوربین ها براساس فرمت دوربین یا سایز دوربین 

دوربین های قطع بزرگ

دوربین های قطع بزرگ ابعاد حسگر بزرگ و توانایی ثبت تصاویر بسیار با کیفیت را دارند. قیمت زیاد و وزن بالای این سری دوربین ها، از جمله نقاط ضعف آنها می باشد و بیشتر برای فعالیت های بسیار حرفه ای و خاص در عکاسی استفاده می شود.

دوربین های قطع متوسط یا مدیوم فرمت

دوربین های قطع متوسط را در اصطلاح دوربین های ۱۲۰ می نامند و نسبت به نوع قطع بزرگ بسیار سبکتر شده اند و در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی کاربرد زیادی دارند. کیفیت عکاسی آنها بالا است و قیمت نسبتا زیادی دارند.

دوربین های قطع کوچک

دوربین های قطع کوچک را در اصلاح دوربین های ۱۳۵ می نامند و یکی از پرکاربرد ترین انواع دوربین ها در عرصه های مختلف می باشند. وزن نسبتا سبک تا متوسطی دارند و توانایی انواع عکاسی را دارند. امروزه این سری دوربین ها به عنوان شاخص استاندارد دوربین های عکاسی هستند.دوربین های قطع کوچک را می توان به دو دسته دوربین های کامپکت و دوربین های خاص طبقه بندی کرد.

دوربین های کامپکت

دوربین های کامپکت ( compact camera ) شامل انواع دوربین های کوچک خانگی می شوند. این سری دوربین ها بسیار سبک هستند و قیمت کمی دارند و دارای قابلیت هایی در حد عکاسی غیر حرفه ای هستند. همچنین ابعاد حسگر آنها بسیار کوچک است.

دوربین های خاص

دوربین های خاص دوربین هایی با قابلیت های خاص هستند که برای عکاسی از سوژه های ویژه استفاده می گردند. مانند دوربین عکاسی پانوراما و یا دوربین های ورزشی و … .

دسته بندی دوربین ها بر اساس نحوه دریافت نور

دوربین های تک لنزی 

دوربین تک لنزی انعکاسی یا تک لنزی بازتابی ( single-lens reflex camera )

دوربین تک لنزی انعکاسی یا تک لنزی بازتابی ( single-lens reflex camera )

دوربین های عکاسی اگر در ظاهر خود یک مجرای عبور نور داشته باشند با عنوان دوربین های تک لنزی ( single-lens camera ) شناخته می شوند و اگر در این ساختار آینه وجود داشته باشد ، با نام دوربین تک لنزی انعکاسی یا تک لنزی بازتابی ( single-lens reflex camera )  معرفی می شوند. این سری از دوربین ها یکی از متداول ترین انواع دوربین های موجود در بازار هستند؛ و معمولا قابلیت تعویض لنز دارند.

نمای داخلی دوربین تک لنزی انعکاسی

نمای داخلی دوربین تک لنزی انعکاسی

نمای داخلی دوربین دیجیتال تک لنزی انعکاسی

نمای داخلی دوربین دیجیتال تک لنزی انعکاسی

دوربین های دولنزی 

دوربین های دو لنزی ( ( twin-lens reflex camera ( TLR )

دوربین های دو لنزی ( ( twin-lens reflex camera ( TLR )

دوربین های دو لنزی ( ( twin-lens reflex camera ( TLR )  دو مجرای عبور نور دارند؛ که یکی از این مجراهای عبور نور برای کادر بندی ( یا ویزور ) و مجرای دیگر برای ثبت تصویر می باشد. این سری دوربین ها  قابلیت تعویض لنز ندارند.

دوربین های SLR

دوربین های SLR دوربین های تک لنزی انعکاسی ( بازتابی ) در سری آنالوگ ( که فیلم عکاسی مصرف می کنند ) هستند، که شکل گیری تصویر در آنها به گونه ای است که ابتدا از مجرای ویزور سوژه عکاسی رویت می شود و سپس نور از مجرای لنز وارد شده و به آینه برخورد می کند و روی شیشه مات تصویر را تشکیل می دهد و در منشور ۵ وجهی رویت می شود و در زمان شاتر زدن آینه و پرده شاتر کنار رفته و تصویر بر روی سطح حساس به نور شکل می گیرد.

دوربین های DSLR

دوربین های تک لنزی بازتابی در سری دیجیتال را دوربین های DSLR می گویند. دوربین های DSLR مانند SLR ها عمل می کند فقط بجای فیلم از حسگر دیجیتال استفاده می کنند.

دوربین های SLR LIKE یا شبه SLR 

دوربین های SLR LIKE یا شبه SLR

دوربین های SLR LIKE یا شبه SLR

دوربین های SLR LIKE یا شبه SLR دوربین های تک لنزی هستند که ظاهری شبیه به دوربین های تک لنزی انعکاسی دارند ولی سیستم داخلی آنها متفاوت می باشد و قابلیت تعویض لنز ندارند. در مجرای عبور نور شیشه مات آینه و منشور وجود ندارد و نور پس از عبور از لنز بر روی سطح حسگر دریافت می شود.

دوربین های بدون آینه ( Mirrorless Camera )

دوربین های بدون آینه ( Mirrorless Camera )

دوربین های بدون آینه ( Mirrorless Camera )

بدنه دوربین های بدون آینه ( Mirrorless Camera ) مانند بدنه دوربین های  SLR LIKE می باشد ولی مانند دوربین های DSLR قابلیت تعویض لنز دارند. دوربین های بدون آینه دارای تکنولوژی جدید در عرصه دوربین ها هستند و بدنه های بسیار سبک با قابلیت های کاملا حرفه ای دارند. تصویر به صورت مستقیم روی حسگر آنها شکل می گیرد و از آینه و منشور و شیشه مات در این دسته دوربین ها خبری نیست.

نکته اول

در دوربین های آنالوگ کلاس ۱۳۵، ابعاد فریم آنها ۲۴ در ۳۶ میلیمتر می باشد، در اصطلاح به دوربین های دیجیتال کلاس ۱۳۵ که ابعاد حسگر آنها با ابعاد سطح فیلم آنالوگ برابری می کند ، دوربین های فول فریم ( full frame ) یا دوربین های FX می گویند. برای سبک شدن بدنه دوربین و کاهش هزینه های مصرف کنندگان، شرکت سازنده در مدلی از دوربین ها، ابعاد حسگر را کوچکتر کرده و با فرمت APS ارایه نموده است و به آنها دوربین های  DX یا کات فریم ( یا دوربین کراپ دار ) می گویند.  دوربین های کراپ دار DX دونوع هستند: دوربین های APS-C  و دوربین های APS-H

نکته دوم

در دوربین های SLR LIKE یا همان شبه SLR ها معمولا ابعاد حسگر کوچکتر می شود تا هزینه تولید کاهش یابد و برای مصرف خانگی مناسب باشد. ولی در دوربین های بدون آینه معمولا ابعاد حسگر ( سنسور ) با نوع فول فریم و یا کات فریم برابری می کند.
شما می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله ی آشنایی با اجزای دوربین عکاسی را نیز در مجله ی دیدنگار بخوانید.
جهت خرید دوربین عکاسی با کیفیت و قیمتی مناسب در هر کدام از انواع دسته بندی های بالا می توانید اینجا را کلیک کنید.
نویسنده : سهیل قنبرزاده عکاس و مدرس عکاسی, مجموعه آموزشی دیدنگار

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها