اصول طلایی عکاسی در سفر

76

یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر، عکاسی می باشد که هر لحظه می تواند خاطره آن سفر را برایمان یاداوری کند.
در این مطلب با اصول عکاسی در سفر و نکاتی کلیدی آشنا می شویم که می‌تواند عکس هایمان را بهبود ببخشد.
با ما همراه باشید.

 

عکاسی در سفر

 

عکاسی در سفر

 

عکاسی تاثیر گذار

کلید تاثیرگذاری بصری عکسی که بیننده با دیدنش شگفت زده شده و تحت تاثیر قرار بگیرد در ۴ چیز است: سادگی، رنگ، نور و عمق

    • سادگی: عکس باید برای القای یک پیام واضح باشد؛ برای این کار بخش‌های غیر ضروری را از عکس هایتان حذف نمایید و توجه بیننده را به سمت اساسی‌ترین اجزاء آن معطوف کنید.
    • رنگ: هر عکس، یک موضوع و رنگ اصلی دارد. راه مورد علاقه من برای افزایش تاثیر گذاری عکس‌ها، پررنگ و زنده کردن رنگ‌ها است. مجددا تاکید می‌کنم که سادگی کلید تاثیر گذاری است. تنها بر روی یکی از سه رنگ اصلی تمرکز نمایید:قرمز، آبی یا زرد. این رنگ های غالب بهترین توازن را با رنگ‌های مکمل خود برقرار می‌نمایند:قرمز با سبز، آبی با نارنجی و زرد با بنفش. می‌توانید یک فیلتر پلاریزه استفاده نمایید و عکستان را در طیف‌های متوسط تنظیم نمایید.
    • نور: استفاده خوب از نور، رمز عکس های برنده است و می‌تواند رنگ‌های عکستان را نیز بهبود بخشد.
     در ساعات ابتدایی بعد از طلوع آفتاب یا قبل از غروب عکس بگیرید. عکاسان حرفه‌ای این زمان را ساعات جادوئی می‌نامند.
    • عمق: در عکس اجزایی که عمق را نشان می‌دهند بگنجانید تا عکس های دو بعدی را به سه بعدی تبدیل نمایید. دنبال یک سری خطوط راهنما همانند یک دیوار، نرده یا جاده بگردید تا بیننده را به درون عکس بکشید. با عکاسی در ساعات جادوئی با ایجاد سایه‌های طویل‌تر شکل و بافت بهتری ایجاد نموده و به جدایی سوژه از زمینه کمک کنید.

 

تحقیق کاملی داشته باشید

هر چه بیشتر در مورد محل سوژه عکاسی در سفر تحقیق نمایید عکس هایتان بهتر خواهد شد.
قبل از بازدید از یک محل، دنبال مطالبی در مورد آنجا باشید. بسیاری از شهرها و کشورها و مناطق توریستی دارای سایت یا دفاتر خاصی هستند که می‌توانند اطلاعات و عکس‌های خوبی از مکان مورد نظر در اختیار شما قرار دهند. دفترچه‌های رنگی راهنمای مسافرین و کتاب‌های عکس مکان‌های مورد نظر دارای عکس های زیادی از آن منطقه هستند.
ضمنا می توانید با استفاده از چند کلمه کلیدی خاص، به جستجوی مطالب و عکس‌های منطقه مورد نظر در اینترنت بپردازید.

 

منطقه را به خوبی بررسی کنید

قبل از گرفتن عکس، چند ساعت در محل‌های اصلی منطقه بگردید و لیستی از نماهایی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید تهیه نمایید و با استفاده از نقشه برنامه ریزی کنید که در بهترین شرایط نوری‌ هر محل به عکاسی در آنجا بپردازید. معمولا بهتر است محل هایی که رو به شرق هستند را در صبح و محل‌هایی که رو به غرب هستند را در بعد از ظهر عکاسی نمایید .

 

هویت عکس را مد نظر داشته باشید

مردم، موضوع مشترکی در تمامی عکس‌ها.
با اضافه کردن یک یا دو نفر از مردم هر منطقه در عکس‌ها یک نقطه ارتباط قوی برای بیننده به وجود می‌آید، انگار خودش را در آن محل احساس می‌کند. همچنین با این کار احساسی از اندازه اشیاء و اجزاء عکاسی شده برای بیننده به وجود می‌آید، مثلا در صورت وجود چند نفر در محوطه یک بنای قدیمی یا پای یک آبشار، بیننده بزرگی و ابعاد آن‌ها را متوجه می‌شود.
ضمنا در این سفرها، از فستیوال‌ها، کارناوال‌ها و مراسمی که مردم در آن حضور دارند غافل نشوید؛ معمولا لباس‌های رنگارنگ و محلی و آداب و رسوم هر منطقه مناظری خوشایند و جذاب را برای عکس شما فراهم می‌آورد.

 

به دنبال تنوع باشید

تنوع بخش مهمی از زندگی و همچنین عکاسی در سفر است. تصور نمایید که عکس هایتان به عنوان یک گروه عکس چطور به نظر می‌رسند.
سعی کنید شیوه‌های مختلفی برای عکاسی انتخاب نمایید. مناظر زاویه باز را با تصاویر خاص دارای جزئیات دقیق ترکیب نمایید، عکس های روز را با شب و عکس های پرتره را با عکس های انتزاعی.

امیدواریم این مطلب مختصر به شما ایده جدیدی بدهد تا از آن در سفر بعدی خود استفاده کنید.
به یاد داشتن این جمله از پروست میتواند در این زمینه کمک شایانی به شما کند: «تنها به دنبال مناظر جدید نباشید، بلکه دنبال چشم‌های جدید برای دیدن باشید.»

 

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

ارسال نظر

*

code

آخرین رویدادها